چهارشنبه, 29 اسفند 1397

 

نرم نرمک میرسد اینک بهار

خوش به حال روزگار ...


 اخبار تصویری_new

مراد حاج جعفری:مدیریت هیات فوتبال، استانی چنین پهناور بسیار سخت است چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 12 آذر 1396 ساعت 09:07

نشریه صعود-

مراد حاج جعفری، رییس هیات فوتبال استان:

مدیریت هیات فوتبال، استانی چنین پهناور بسیار سخت است

هر سه تیم لیگ یکی مان " مدعی" صعود خواهند شد

نه خودم حاشیه ای هستم و نه به کسی اجازه حاشیه سازی می دهم

چند ماهی بود که مرد محبوب و خوش اخلاق فوتبال استان یعنی مراد حاج جعفری به دلیل بیماری ای که برای ایشان به وجود آمد نتوانست به طور کامل و به قولی تمام قد در خدمت فوتبال استان باشد. البته ایشان در همین مدت نیز حتی از روی تخت بیمارستان پیگیر مسایل فوتبال استان بوده و حتی در خیلی از جلسات هیات نیز حضوری فعال داشته است. حاج جعفری به دلیل استراحت پزشکی و از همه مهمتر به دلیل حاشیه هایی که در یکی دو ماه اخیر در رابطه با انتخابات هیات فوتبال در کرمان وجود داشت تصمیم گرفت سکوت را اختیار کرده و به استراحت بپردازد. این هفته فرصتی دست داد تا به دیدار این مرد تمام فوتبالی و عاشق توسعه فوتبال استان برویم و دقایقی با ایشان به گفتگو بپردازیم. گفتگوی ما با ایشان پیش روی شماست...

از وضعیت فعلی فوتبال استان برایمان بگویید؟

ـ  نیمه اول سال 96 با تمام فراز و نشیب های خود در ورزش استان به ویژه در فوتبال به پایان رسید، در مجموع شاهد حضور تیم های استانمان در لیگ های مختلف اعم از فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی، در بخش خانم ها و آقایان در رده های سنی مختلف بودیم که امیدواریم در ادامه این روند با صعود تیم های مس کرمان ،گل گهر و مس رفسنجان به لیگ برتر، مهر امتیاز بسیار عالی ای بر کارنامه ی فوتبال استان در بخش کشوری زده شود. البته هر چند که اتفاقات و حاشیه هایی برای تیم های خوب مان از جمله: گل گهر سیرجان، مس کرمان و مس رفسنجان توسط عده ای به وجود آمد که شک ندارم با همراهی مسوولین اجرایی، هواداران دلسوز، بزرگان و پیشکسوتان، اصحاب رسانه و تدبیر و مدیریت خوب مدیران با تجربه این سه باشگاه، مسیر صعود و نتیجه گیری خوب مهیا خواهد شد.

در بخش استانی هم ما خوشبختانه بر اساس برنامه هایی که هیئت فوتبال درکمیته طرح و برنامه اش مدون کرده بود، مسابقات در حال برگزاری است و در بخش آموزش هم چه آموزش داوری و چه آموزش مربیگری تمام برنامه های ما جامعه عمل پوشیده است و حضور داوران فعال ما در لیگ های مختلف و برگزاری کلاس های مختلف آموزشی در مرکز استان و شهرستان ها با برنامه ریزی های خوبی که شده به انجام رسیده که جا دارد از همکارانم در هیات فوتبال، به خصوص نایب رییس پرتلاش، دبیر خستگی ناپذیر و سایر اعضای هیات تشکر نمایم.  و ما امیدواریم با حضور حداقل یک یا دو تیم از فوتبال استان در لیگ برتر، سال بسیار خوبی برای ارتقاء سطح کیفی ورزش استان باشد، اگر فوتبال استان در لیگ برتر باشد، طبیعی است که ورزش های دیگر هم درکنار فوتبال به رشد و توسعه خواهند رسید.

به زودی مجمع هیات فوتبال برای انتخاب رییس برای چهار سال پیش رو برگزار می شود، در مجموع عملکرد خودتان و همکاران تان را در چهار سال گذشته چطور ارزیابی می کنید؟

بنده نگاهم به این مقوله اصلاً تأیید کارنامه و عملکرد خودم و مجموعه همکارانم در هیئت فوتبال نیست، چیزی که به عنوان یک کارنامه موفق و تأثیر گذار در فوتبال استان بایستی ارزیابی شود این است که فوتبال ورزشی نیست که بگوییم امروز کاری را انجام دهیم و فردا نتیجه دهد، چیزی که مهم است این است، در طول 25سال گذشته برنامه هایی که به منظور ارتقاء، رشد و توسعه فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی استان توسط همکاران بنده در هیئت فوتبال استان، هیئت های فوتبال شهرستان ها اتفاق افتاده، زیر بنای اصولی، استخوان دار و سازمان یافته است، که این به هر حال همیشه جواب خودش را خواهد داد.

امسال مس کرمان و مس رفسنجان با مربیان بومی در لیگ یک شرکت کرده اند که اعتقاد دارم و توصیه می کنم هواداران و اصحاب رسانه تا حد توان از این مربیان بومی حمایت کنند. البته امیدوارم مسوولین این دو باشگاه نیز تا حد توان پای این مربیان بومی ایستاده و ابزارهای لازم را در اختیار آنها قرار دهند، هر چند که آنطور که شنیده ام حمایت مدیران این دو باشگاه از این دو مربی بومی بسیار خوب بوده است و این نشانه این است که توجه به ساختار و سامان دهی استعدادهای این خطه توانسته کمک کند، مطمئن هستم که تیم ها صعود می کنند اما اگر صعود هم نداشتند، این چیزی از ارزش های فوتبال، هیئت فوتبال و باشگاههای استان کم نمی کند، چون مهم ساختار سازی و نظام مند کردن جامعه فوتبال استان و باشگاههاست که به آن توجه ویژه شده است، امیدواریم این تفکر ادامه داشته باشد.

در رابطه با باشگاه گل گهر سیرجان نیز باید بگویم، حمایت مدیران مجتمع گل گهر از این باشگاه و فوتبال سیرجان ستودنیست و شک ندارم با توجه به ساختار منسجمی که در این باشگاه وجود دارد تیم فوتبال این باشگاه نیز جز مدعیان صعود به لیگ برتر قرار خواهد گرفت.

پایان چهارساله ریاست بنده هم در هیئت فوتبال استان به این معنی نیست که من باشم یا نباشم چه اتفاقی رخ می دهد، مهم این است با بودن یا نبودن بنده، این برنامه هایی که از 25سال گذشته بنیان گذاشته شده، بتواند با همین جدیت و طراوت به کار خود ادامه دهد، اعتقاد من بر این است که هنوز فرصت و فضا برای کار کردن بسیار زیاد است.

همیشه به این اعتقاد داشته اید که اگر تیم مس یا هر تیمی از استان در لیگ برتر حضور داشته باشد، به تمام مسائل از جمله اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کمک می کند و حتی خیلی از معضلات فرهنگی جامعه رفع می شوند، هنوز  بر این باور پایبند هستید؟

ـ  بله، صددرصد اعتقاد دارم، به این دلیل که وقتی ما از لیگ برتر سقوط کردیم، مکاتبه ای با مراجع مختلفی از جمله: نیروی انتظامی که در امر اجرای بازی ها با ما همکاری می کردند، داشتیم آماری که داده شده بود جالب بود، قبل از بازی، حین و بعد از مسابقات میزان جرائم به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده بود، میزان پول درگردش در هتل ها آمار بسیار خوبی را نشان می داد، درخصوص معضلات اجتماعی از جمله تولید شغل های کاذب که در استادیوم اتفاق می افتاد ( از طریق بوفه و کسانی که اغذیه را به فروش می رساندند و ...) و می توان گفت یک جامعه کاری حتی به صورت کاذب مشغول به فعالیت می شدند و به نوعی کمک مالی می شدند و از همه مهمتر ما بدون یک ریال پرداخت، همیشه روی آنتن ماهواره های داخلی و خارجی بودیم و نام کرمان با مس شناخته می شد، شما چه مؤلفه ای را می توانید پیدا کنید که بدون هزینه آنچنانی چنین تأثیری داشته باشد.

سخن پایانی؟

استان کرمان با 23 شهرستان پهناورترین استان کشور است و مدیریت هیات فوتبال چنین استانی سخت است، مناطق محروم با مشکلات زیادی روبرو هستند و سعی کرده ایم خدمات فوتبالی خوبی در این مناطق داشته باشیم. برای حمایت از شهرستانها کلیه امتیازات برگزاری کلاس های آموزش داوری و مربیگری را به آنها داده ایم. توسعه فوتبال استان کرمان بر اساس مشی و تعالی متمرکز در مرکز استان نیست و در سطح استان گسترش پیدا کرده است که جا دارد از همه روسای هیات های شهرستانی تقدیر و تشکر نمایم.

در پایان نیز بایستی عرض کنم، شعار هیات فوتبال استان کرمان؛ صداقت، سلامت و امانت است. تا آنجایی که توانسته ایم تلاش کرده ایم به این شعار عمل کنیم و بدون سیاسی کاری  کار را انجام دهیم. هیچوقت در فوتبال نه خودم وارد حاشیه شده ام و نه اجازه داده ام کسی وارد حاشیه شود، چون به اعتقاد من اگر مجموعه ای وارد سیاست و حاشیه شود موفق نخواهد بود.

 

 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به هیات فوتبال استان کرمان است